Muzułmanie w Polsce

Islam, jako jedna z największych religii na świecie, swoich wyznawców posiada praktyczne w każdym państwie świata. Muzułmanie mieszkają także w Polsce. Pierwszy raz nasza ojczyzna zetknęła się z islamem już w XII w., kiedy to na naszych terenach pojawili się najeźdźcy – Mongołowie. Natomiast na terenie naszego kraju muzułmanie obecni są już od ponad 600 lat. Są to Tatarzy polsko-litewscy, których pojawili się w XIV w. jako uchodźcy ze Złotej Ordy, znad Wołgi oraz ze stepów. Wyznawcy islamu mieli wolność wyznania, swoje meczety, obierali także duchownych.

W latach międzywojennych XX w. powstał Związek Muzułmański m.st. Warszawy, który planował budowę meczetu. W roku 1925 utworzono natomiast Muzułmańskie Związek Religijny RP. Liczba wyznawców Allaha, do 1936 roku wynosiła około 6 tysięcy.

Obecnie, na terenie naszego kraju, mieszkają zarówno muzułmanie-autochtoni, jak również napływowi, którzy zaczęli przyjeżdżać do Polski w drugiej połowie XX w. Zwiększony napływ wyznawców islamu obserwuje się po roku 1989. Najwięcej jest wśród nich przybyszów z państw arabskich, są także Turcy i Bośniacy. Do naszego kraju przybyli jako studenci, biznesmeni, a także uchodźcy. Oficjalne dane statystycznie nie dostarczają informacji na temat liczby wyznawców islamu w Polsce.

Religia ta jest oficjalnie uznana przez nasze państwo. Wyznawcy islamu, którzy mieszkają na terenie Polski tworzą Muzułmański Związek Religijny w Rzeczpospolitej Polskiej, który jest niezależny od jakichkolwiek obcokrajowych władz duchownych i świeckich. Jednak w styczniu 2004 roku zarejestrowano drugi muzułmański związek wyznaniowy – Ligę Muzułmańską. Skupia ona także muzułmanów-sunnitów, a jej członkami mogą być nie tylko polscy obywatele lub osoby posiadające kartę stałego pobytu lecz także osoby z prawem pobytu czasowego.

Oprócz tych dwóch organizacji, na terenie naszego kraju działają jeszcze inne stowarzyszenia skupiające polskich muzułmanów. Są to: Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich, Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego, Związek Muzułmanów Polskich i inne.

Muzułmanie podejmują różne inicjatywy na rzecz dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.