Jak wygląda kalendarz muzułmański?

Jak większość religii, także islam ma swój charakterystyczne kalendarz. Wyznawcy islamu liczą czas od hidżry, czyli od wywędrowanie Mahometa z Mekki do Medyny w 622. Muzułmanie liczą czas za pomocą miesięcy księżycowych. Rok składa się z dwunastu 29 lub 30-dniowych miesięcy. Rok księżycowy jest krótszy od roku słonecznego o 11 dni. Dzień rozpoczyna się wraz z zachodem słońca.

Dniem szczególnym dla wyznawców islamu jest piątek, gdyż właśnie wtedy wierni, pod przewodnictwem imama, odmawiają wspólną modlitwę.

Początek roku (1 muharrama), zwany jest Dniem Odpuszczenia Win. Święta tego nie obchodzą wszyscy muzułmanie. Najważniejszym święte szyickim jest Aszura. Święto to upamiętnia męczeńską śmierć trzeciego imama Al-Husajna, który został zamordowany w 680 roku. Z okazji tego święta odbywają się procesje i przedstawienia pasyjne. Mężczyźni, w czasie procesji do grobu Al-Husajna, biczują się do krwi, pielgrzymi płaczą i zawodzą. Natomiast Turcy obchodzą wtedy święto uratowania Arki Noego i jest to dla nich radosne święto.

Kolejnym świętem jest Hidżra. Jest ono obchodzone jako pamiątka wywędrowania Mahometa z Mekki do Medyny w roku 622.

Na początku miesiąca zwanego radżaba, muzułmanie obchodzą Noc Poczęcia Proroka. W tym dniu, na czole ojca Maometa pojawiła się światłość Boska, która przeniosła się i wypełniła łono matki Mahometa.

Kolejnym świętem są Urodziny Proroka. W zależności od państwa, w którym mieszkają wyznawcy islamu, święto to obchodzone jest w różnym czasie. Kolejne święto, Noc Wniebowstąpienia, obchodzone jest dla upamiętnienia nocnej podróży i wniebowstąpienia Proroka. Obchody rozpoczynają się 27 radżaba. Natomiast szyici 13 radżaba obchodzą Urodziny Alego.

Kolejną ważną nocą, jest Noc Niewinności, czyli święto odpuszczenia grzechów, obchodzone z 14 na 15 szabana. W tę noc wierni błagają Boga o przebaczenie grzechów.

Bardzo ważnym okresem jest Ramadan, czyli miesiąc postu. Trzydziestodniowy post kończy się świętem Od al-Fitr. Kolejną ważną nocą jest Noc Mocy, w czasie której dziękuje się za zesłanie Słowa Bożego. Święto Przerwania Postu obchodzone jest na koniec Ramadanu. Dziękuje się wtedy Bogu za przetrwanie postu i wybaczenie grzechów.

Najważniejszym świętem jest Święto Ofiar, które trwa cztery dni i związane jest z pielgrzymką do Mekki. Upamiętnia ono ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga.