Kiedy powstała religia muzułmańska?

Islam, zwany także mahometanizmem, bezapelacyjnie należy do największych religii świata. Liczbę wyznawców tej religii szacuje się na około 900 milionów. Sama nazwa „islam” pochodzi od arabskiego słowa „salama”, które oznacza pogodzenie się z wolą Bożą, przystanie na Boga, poddanie się Mu. Druga nazwa, mahometanizm, wzięła się od jej założyciela Muhammada, wysłannika Allaha.

Narodziny tej religii nierozerwalnie wiążą się z powstaniem Koranu, który spisany został po 633 roku. Sama doktryna religijna i prawna islamu wywodzi się z tradycji judaistycznej, elementów religii Starożytnego Wschodu, filozofii hellenistycznej, chrześcijaństwa a także neoplatonizmu.

Główne założenia islamu zawarte są w Koranie. Religia ta czerpie także z tradycji. Brak w niej jest dogmatów i tajemnic wiary. Przez większość ludzi, islam kojarzony jest z Arabami. Jednak nie tylko arabskie kraje pełne są wyznawców Allaha. Podobnie jak chrześcijaństwo, także islam, na przestrzeni wieków, wyodrębnił kilka odłamów. Jednak współczesny islam wykazuje niezwykła jedność, szczególnie w dziedzinie prawa. Islam wykształcił także własną, niezwykle charakterystyczną kulturę.

Podstawą doktryny islamu jest wiara w jedynego Boga Allaha. By stać się wyznawcą tej religii, trzeba wygłosić ze szczerą intencją formułę: „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem” i przyjąć na siebie obowiązku wynikające z Koranu, tradycji i prawa. Przejście na islam musi być świadome, gdyż odstępstwo od wiary uważane jest za największą zbrodnię.

Każdego wyznawcę islamu obowiązują: szahada (wyznanie wiary), salat (modlitwa), zakat (jałmużna), saum (post) i hadżdż (pielgrzymka do Ka’by). Są to filary islamu, których szerzenie, zalecane przez Koran, odbywa się za pomocą oręża i zwane jest świętą wojną (dżihad).

Bardzo charakterystyczna dla islamu jest modlitwa. Odmawiana jest ona o świcie, po południu, o zachodzie słońca i gdy zapadnie noc. Podczas modlitwy każdy odmawiający musi być w stanie nakazanej czystości: umyć ręce, twarz i nogi, stać w miejscu czystym, a także być odwróconym w kierunku Mekki i modlić się wyłącznie w języku arabskim.