Miesiąc postu w Islamie

Każda religia ma swoje zasady, swoje święta i tradycje. Muzułmanie znani są z tego, że starają się bardzo rygorystycznie przestrzegać praw zawartych w Koranie. Jak w każdej religii, także islam przewiduje w swoim kalendarzu zarówno święta, jak i okresy postu i pokuty. Takim okresem postu i pokuty dla każdego muzułmanina jest Ramadan. Ramadan jest chyba jednym z bardziej znanych na świecie zwyczajów kultury wschodu.

Arabskim słowem określającym post jest „Sum”, które wywodzi się od słowa „Sama” oznaczającego „powstrzymywanie się”. Ramadan, jest to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla wyznawców islamu jest to święty miesiąc, gdyż właśnie wtedy rozpoczęło się objawienie Koranu.

Podczas Ramadanu, od świtu do zmierzchu, obowiązuje zakaz jedzenia, palenia papierosów, seksu i picia wszelkiego rodzaju płynów. Niektóre szkoły koraniczne opowiadają się za tym, by powstrzymywać się także od przełykanie śliny, uznając to za formę spożywania płynów.

Muzułmanie, w czasie trwania Ramadanu spożywają wyłącznie dwa posiłki, jeden przed świtem, a drugi po zachodzie słońca. W czasie trwania postu każdy poświęca trochę swojego snu, a także jedzenia i picia w akcie posłuszeństwa Allahowi. Takie poszczenie ma wiele zalet, kształtuje nie tylko ciało, ale przede wszystkim ducha. Powstrzymanie się od spożywania posiłków pomaga zrozumieć sytuację ludzi gorzej sytuowanych, ćwiczy samodyscyplinę. Taki post sprawia także, że Muzułmanie zbliżają się do siebie, wytwarza się między nimi atmosfera jedności, zaufania i braterstwa.

Szczególnie uciążliwe dla ciała jest powstrzymywanie się od picia. Ramadan przypada na miesiąc letni, więc powstrzymanie się od spożywania napojów jest szczególnie trudny dla tych wyznawców islamu, którzy mieszkają w krajach słynących z upalnego lata.

Trwający trzydzieści dni Ramadan kończy się świętem zwanym Eid-ul-Fitr. Jest to przede wszystkim uczta, którą organizuje się dla uczczenia zakończenia postu. Jednak nie wynika ono z nakazu religijnego lecz z tradycji.